Pierwszy standard certyfikacji systemów zarządzania jest rewidowany. Prace rozpoczęły się pod koniec 2023 r. i będą kontynuowane do 2026 r. Środki przejściowe zostaną określone przez jednostki akredytujące równolegle z publikacją, która jest obecnie zaplanowana na 3. kwartał 2026 r.
Niedawno francuski komitet normalizacyjny skonsolidował swoje uwagi dotyczące drugiego „projektu” nadchodzącej normy (Comitee Draft). Zostały one przekazane Grupie Roboczej ISO (WG) odpowiedzialnej za rewizję ISO 9001 (ISO/TC 176 SC 2 WG 29). Grupa ta spotkała się w siedzibie AFNOR od 31 marca do 4 kwietnia, aby zbadać uwagi wszystkich zaangażowanych komitetów krajowych.
Tekst może jeszcze ewoluować, ale wydaje się, że modyfikacje powinny być niewielkie:
– Dostosowanie do zharmonizowanej struktury (dawniej „HLS”)
- integracja 20 wspólnych definicji
- rozdzielenie pojęć ryzyka i szans
- złagodzenie obowiązku identyfikowalności (udokumentowane informacje umożliwiające udowodnienie zgodności muszą być „dostępne”, a nie „zachowane”).
– Włączenie promowania kultury jakości i zachowań etycznych do obowiązkowych zobowiązań kierowniczych (pojęcia obecnie niezdefiniowane, które zostaną uwzględnione w normie ISO 9000 „Podstawy i słownictwo” — rewidowanej równolegle z normą ISO 9001).
– Integracja załącznika „Wytyczne”
Tekst podlegający rewizji jest dostępny wyłącznie dla członków krajowych komitetów normalizacyjnych. Zostanie udostępniony (w języku angielskim i francuskim) podczas publicznego dochodzenia zaplanowanego na czwarty kwartał 2025 r.